Dnes je úterý 21. 3. 2023, svátek má Radek

Novej pilot

19. 01. 2009 – Dostal jsem mailem nějaké povídání od našeho nového kolegy, pilota. Poslal i nějaké fotečky a tak Vám jej zde předkládám. Jestli i ty, něco podobného máš,klidně pošli.

Jsem nový pilot od roku 2008, bydlím v Třebechovicích pod Orebem, což je pro neznalé ve východních čechách u Hradce Králové. Kurzík jsem úspěšně v létě dokončil u Jirky Šrámka a pak se už jen kochal a přestal závidět těm, co mě pořád lítali nad hlavama.

Posílám tedy pár fotek z mých letů či přípravy na ně. Svých mám jen pár. Protože ze začátku jsem donutil manželku, aby mě vyfotila a pak už jen lítam sám a fotím vše okolo. V blízkém okolí totiž nikdo nelítá na padáku.Jedině až kluci za Hradcem nebo v Jaroměři a tam se s nimi zatím moc neznám. Tak doufám, že to bude stačit. Taky jsem našel fotky z mého úplně startu. A to ráno v 10 mě v Praze vystavili piloťák a odpoledne první letu. :-)

Tak tímto máš svolení,k uve­řejnění na svojich www, ale snad ten článek neukazuje neschopnost začátečníka. :-\ Ale když má být sranda, tak ať je pro všechny.

Jak na sníh:

Lítal jsem co to šlo a využil každou minutu, kdy se dalo do vzduchu / na začátečníka/. Lítal jsem až do té doby než zamrzlo. Jen letos jsem ještě neměl tu čest. Jen sedím večer u počítače a prohlížím stránky jiných pilotu. A dost jsem záviděl lítání již 1.1.2009 a jiné. Třeba Vaše lítání nad Brněnskou přehradou a hlavně v tak velkém počtu. Prostě paráda. To je závist. :'( Ale jak jsem tak koukal jak si pěkně lítate tak jsem to šel ve středu zkusit.

Jenže, když jsem dorazlil na startovačku u nás za humny, přišel silnější vítr a tak jsem raději neriskoval. Jen jsem vyndal padák a sedačku abych ho provětral . Jenže vítr stále zesiloval a já poskakoval po poli a pomalu se posouval po větru. Jenže z padákem na zem se mě nechtělo. Pak jsem se ale podíval za sebe a auto, které bylo 100 m za zády se najednou tvařílo jako 1 km daleko. Tak jsem zbalil padák do květáku, což se při stále silnějším větru zdálo jako nemožné. Nakonec jsem byl úspěšný. Pochoďák proti již super silnýmu větru s květáčkem přes rameno byla paráda, ten mrzák se mě chtěl za zády stále nafouknout. Bylo to jako když táhnu auto. Na konci dálkového pochodu si říkám , zabalím padák a jedu domu. Položil jsem padák na zem a sundávám si sedačku a to jsem neměl dělat. Padák se začal valit zpět a nabíral prašan do komor až se zastavil. Prostě super. Pokoušel jsem se to vyklepat na místě, ale byl jak živej.Tak jsem ho zbalil do auta a jel domu. Doma mě čekala další prácička a to jak a kde dostanu z padáku ten sních., protože na to nemám žádné prostory. Jen na naší malé zahradě vím, že padák můžu roztáhnout. Problém byl, že na zahradě byl taky sníh a vítr.

Nakonec české myšlení zvítězilo nad problémem. Napnul jsem kabel přez zahradu a věšel jsem padák jako prádlo.Vítr mezitím mezi baráky zmizel. Když vše bylo pověšené, nakonec opět zafoukal a padák začal plápolat a sníh vypadal a to nejlepší bylo, že sebou vzal všechny mouchy, který tam zůstaly po létě. Nadarmo se neříká: Všechno špatný je k něčemu dobrý. Beru tento článek jako malý návod, jak si vyčistit padák. :-) :-) :-)

Michal Haviar


zpět na seznam článků
Copyright Tomáš Berka 2007