Dnes je úterý 21. 3. 2023, svátek má Radek

Slet PPG - Model City u Znojma

12. 10. 2009 – Ve Znojemské oblasti jsem ještě nelítal a tak jsem pozvánku na tuto akci rád přijal a vcelku jsem se doost těšil. Nějaké povídání a pár foteček najdete zde.

Na modelářské letiště, které se nachází asi 7kilométrů severně od Znojma u vesnice Hluboké Mašůvky, jsem dorazil již v pátek brzo po poledni. Počasí na víkend nedávalo příliš tušit, že se bude dát vůbec lítat a jediná možnost, dle předpovědi, byla v pátek. Tak volno z práce a hrr na slet.

Dan Trochta, hlavní organizátor tohoto sletu se mi dušoval, že mě tam bude už čekat a že je vše připravené. Po příjezdu na letiště po Danovi nebylo ani vidu ani slechu a hned na parkovišti mě vojeli dva pejsci. No pěkně to začíná.

Na baru mně bylo sděleno, že jakési slet padáčkářů tady má být, ale zatím nic neví. Byl jsem trochu překvapen, nicméně se mě místní hned ujali a snažili se mě opít burčákem. Naštěstí vidina dnešního lítání byla natolik vysoká, že má vůle se držela na uzdě a nedal jsem se opít. I když burčák byl vynikající. Hold Morava je krásná zem a v tomto kraji jsou opravdu pohostinní.

To už se ale začali sjíždět i další účastníci a tak jsme hned domluvili odpolední lítání. Větřík tak kolem 2m/s. Pro začátek jen tak lehký výlet ke Znojmu a zpět a trochu techniky kolem letiště. Později dorazil i Dan s výmluvou cosi o padáku a vrtuli. Jeho milá přítelkyně se jen lehce uculovala a tak nám bylo vše jasné.

Ubytovali jsme se v moc útulných chatkách. Stroje si zaparkovaly do místního hangáru a šli se najíst. Večeře v podobě báječného guláše byla velmi pěknou tečkou toho dne. Konečně jsem si i mohl beztrestně vychutnat burčáček. Napájeli a hostili nás na baru dlouho do noci.

Kolem desáté hodiny proběhl, již pomalu tradiční, Vyškovský ohňostroj (tentokrát trval něco kolem 10ti minut, Tondo bravo). Pak proběhl zahajovací ceremoniál tohoto nultého ročníku Znojemského sletu. Dostali jsme moc pěkné upomínkové diplomy a dokonce i na sponzory, se díky Danovi, dostalo. EON nám daroval krásné pláštěnky a detektor kovu.

Kolem půl dvanácté dorazil GREEN BOY. Bylo kouzelné sledovat tu zelenou postavičku, která se plouží kolem stolů a snaží se uniknout útočným psům, kteří si ji evidentně spletli s gumovou kačenkou. Pak, ale k baru vtrhl Tonda a s green boyem se utkal v nemilosrdné bitvě. Krev stříkala, kusy gumy poletovaly po sále, psi kvíleli (na Tondu, že jim bere hračku), majitel baru kvílel na nás( co že je to za vola), no byla to úchvatná podívaná. Tonda nakonec vyhrál a mohli jsme se v klidu věnovat letištní zábavě.

Ráno mě probudil močový měchýř. Vyloupnul jsem se tedy z vyhřátého pelíšku a vylezl ven. Bylo mlžno a silně pršelo. No aspoň jsme se prospali. Dopoledne jsme se sešli zase na baru a po ranní kávičce a moc bezva hemenexu, jsme začali hypnotizovat internet, zdali se nenajde aspoň skulinka na nějaké to polítání.

A našla. Zrovna, když jsme obhlíželi okolí s okna restaurace a dávali si ještě třicet minut do startu, jak se mlha více rozpustí, se nad horizontem přiřítila letka Želetavských Milanů. To způsobilo nečekaný zmatek a všichni se jali skládat své miláčky. Brzo se celá obloha zaplnila padáky. No a lítalo se a lítalo se, až do večera.

Další pohled na internet na počasí a bylo všem vcelku jasno, že zítra se ani skulinka na létání nenajde a tak většina se rozjela ke svým domovům. Pobalil jsem se tedy taky, rozloučil a vyrazil jsem také dom.

Byl to velmi povedený slet. Prostředí naprosto exkluzivní. Ubytování za 160,–/os. ve vytápěných chatkách. Toalety, sprchy a super bar. Kuchyně byla také moc dobrá. Ty porce budu shazovat ještě 14dní. Po okolí je se furt na co koukat a co objevovat, takže si zde přijde na své jak pilot výletník, tak pilot šmejdič. Já osobně jsem za ty dva dny nalítal něco přes 4hodiny.

No a z toho všeho je snad patrné, že na slety se vyplatí jezdit i když výhled počasí je na draka.

Váš BERX.


zpět na seznam článků
Copyright Tomáš Berka 2007