Dnes je pondělí 27. 3. 2023, svátek má Dita

Kurz instruktorů v Nov. Městě n. Metují

30. 10. 2009 – Po rozmluvě s pár piloty, jsem se rozhodl, že si udělám instruktora na motorový paragliding. No co, lítání mě baví a ještě se něco přiučím. Lidí, kteří se mi říkají, že by chtěli začít lítat mi taky přibývá a okolní školy mají skoro pořád plno. Tak co. Třeba se mi povede časem vyškolit i nějaké nové reprezentanty.

Kurz probíhal na letišti v Novém Městě nad Metují. Mistrovství ČR, pak hned Mistrovství světa a teď ještě toto. No aspoň si konečně udělám výlet na ty Adršpachy. Sem se tam nějak nestihl ještě kouknout.

Dle tváří co jsem tam zahlídl po příjezdu na letiště to byl opravdu velmi prominentní kurz. Tváře známé jak z výsledkových listin paraglidingu, tak i z Pilota. Evidentně spousty paraglidingových škol, které školí hlavně na volno, už pochopily nezvratné výhody motoru na zádech a začínají rozšiřovat svoje aktivity i na nás motoráře.

Hned v pondělí po ránu, jsem se ani nerozkoukal a už jsme psali vstupní test. Čekal jsem, že se oddělí zrno od plev a že si udělám letecký výlet po okolí a pak se jednoduše sbalím a jedu dom.

No, ale zvládl jsem to, tak jako většina a tak do nás lektoři hned začali hrnout teorii. Meteorologie, zdravověda, aerodynamika, předpisy, metodika výcviku, konstrukce a spousty dalších informací. Ta byla až do poledních hodin. Pak hned se stroji na letištní plochu. Tam praktická cvičení. To bylo asi do čtyř a pak zase hrrr na učebnu na další teorii. Asi do deváté hodiny. No děs. Bylo to vcelku doost náročný. Pravdou je, že spousty věcí jsem naposledy viděl na kurzu a spousty se mi toho opravdu už vykouřilo z hlavy a naopak spousty, pro mne nových věcí, jsem se dozvěděl. A takhle to bylo celé tři dny.

Z mého plánovaného výletu na Adržpachy bohužel sešlo, ani žádný bujarý večírek se nekonal. Každý byl tak unavený, že večer lehl a usnul.

Ve středu večer byl závěrečný test. Ten měl prověřit naše znalosti. Byly v něm otázky, které tvořili sami inspektoři a tak to fakt nebylo jednoduchý. Hold instruktor je někdo, kdo by měl vědět víc než řadový pilot a tak se není čemu divit.

Nicméně jsem to zvládnul bravurně a tak je ze mne INSTRUKTOR.

Domluvil jsem se s Jarkem Surou a pod jeho leteckou školou http://www.su­raj.proksik.cz/ budu provádět svoji praxi.

Bylo to náročný, ale bylo to fajn.

Váš akademik BERX – INSTRUKTOR.


zpět na seznam článků
Copyright Tomáš Berka 2007