Dnes je sobota 25. 3. 2023, svátek má Marián

Podzim na Rojetíně 2009

22. 11. 2009 – V celku bych šel lítat, ale pohled z mého okna mi napovídá, že bych musel být magor. Dohlednost tak na 100metrů a místy si nevidím ani konečky řas na očích. Přišlo mi teda, jak dobrej fór, když mi volal Pepa Wais, že jde lítat a jestli jdu taky.

Pepa je sice již starší pán a oči mu třeba už takhle neslouží, ale tohle mi přišlo fakt uhozený. Nicméně zběžný pohled na webkamery na internetu,( http://www.web­cams.cz/ ) mi vcelku rychle rozpustil moje chmury. A Pepa je prostě jen lépe informován. Asi 15km na sever od mého bydliště, už mlha není.

Souhlasil jsem tedy s Pepovým návrhem, že se potkáme na letišti v Rojetíně. Již při jízdě jsem propadal lehké pesimistické náladě. Mlha, mlha a zase jen mlha. Jenže po pár kilometrech se tato bílá sračka začala pěkně rozpouštět, ba i sluníčko občas vykouklo a uchlácholilo mě svými paprsky.

Dojeli jsme na letiště. Vítr do 0,5m/s skoro jasno, teplo, suchá travička, no prostě idylka. Domluvili jsme se, že se půjdeme na ten humus z kterého jsme právě dojeli, podívat pěkně z vrchu.

Ve vzduchu jsme byli něco kolem 2hodin. Sluníčko pěkně zahřívalo a tak byla teplota velmi snesitelná. Během celého letu se mě Pepa držel jak čert kříže, neměl sebou GPS a měl strach, aby nemusel někde sednout, kde to nezná. Doletěli jsme až k Tišnovu. Tišnov je už v dolině a tak jsem jen tušil jeho polohu. Okolní kopečky, kde by se když tak dalo nouzově přistát, vykukovaly z mlhy jak záchranné ostrovy. Byl to absolutně super pohled. Bezvadná dohlednost nám umožnila výhled až kamsi k Pálavě, ke které se táhla při zemi neprohlédnutelná mlha. Vypadalo to skoro jako moře. Chuchvalce mlhy se převalovaly jeden přes druhého, bylo možné rozeznat různá údolíčka i kopečky a to vše s nádherně nasvícenými vrstvami mlhy. No prostě jsme si s Pepou prožili každý několik vzdušných orgasmů.

Po přistání jsme odchytili majitele letiště a fajn jsme si pokecali. Vysvětlil nám i situaci na jeho letišti Rojetín – Borovník. Tak jak se psalo v Pilotu není až tak úplně pravdou. Je to soukromé letiště a jak nám majitel sdělil nespadá pod LAA a není uzavřené, je jen jako letiště s omezeným provozem. Jsou tam nějaké majetkové neshody, které prý budou do konce roku vyřešené.Tak uvidíme. Každopádně by bylo škoda přijít o tak pěknou plochu, defakto jedinou severně od Brna.

Na závěr musím zkonstatovat, že internet je bezva věc. Informace o aktuálním počasí, kolem našich rodných hroud, nám mnohdy může usnadnit, kam jít lítat a na co se můžeme připravit. Bylo to moooc pěkné podzimní polítání.

Váš BERX.


zpět na seznam článků
Copyright Tomáš Berka 2007