Dnes je úterý 21. 3. 2023, svátek má Radek

Neváhej a leť 2007

14. 02. 2008 – …na severní hranici našeho Tišnovskočebínského vzdušného prostoru, se něco chystá, je tam neobvyklá letecká aktivita. Jen klid… pronesl jsem…. To asi začala ta společenská akce s názvem „ Tak neváhej a leť“

Co se nám to prohání za humny?

31.3 2006 si takhle sedím na zápraží našeho královského paláce, pokuřuji dýmku, když v tom telefon. Zvednu sluchátko a tam někdo dost tupě zařval – „!!!!POPLACH!!!! – …na severní hranici našeho Tišnovskočebínského vzdušného prostoru, se něco chystá, je tam neobvyklá letecká aktivita. Jen klid… pronesl jsem…. To asi začala ta společenská akce s názvem „ Tak neváhej a leť“ A tak jsem vyrazil.

Dojel jsem v dopoledních hodinách a bylo jasné, že bonzácký telefonát nelhal. Ve vzduchu se prohánělo skoro vše co mohlo. Na nic jsem nečekal, sestavil jsem stroj a jal jsem se vše kontrolovat ze vzduchu. Po sepsání a zaevidování VŠECH pozemních i vzdušných jednotek a ujištění se že našemu výsostnému vzdušnému prostoru nic nehrozí jsem s klidem zase přistál a šel se vyvalit do vojenského stanu.( bezva párečky a polivčička mne udělala moc dobře na bříško). Po té, jsem se jal, korzovat po okolí. Jízda na kajtu, mne moc nenadchla, nechápu co na tom je. Dvojitéj backlip s lopasem na zada, jsem si hodil několikrát za sebou. Pak mi bylo vysvětleno, že nejde o technickou jízdu, ale o soustavu držkopádů. Mé závodní ambice, prostě nebyli pochopeny. Odpoledne jsme si střihli ještě zepár cvičnejch letů s motorem i bez, obdivoval jsem spanilé skoky volnomyšlenkářů , kteří se pořád snažili udržet v luftu, no a to už se přiblížil večer. Většina se šikovně odebrala do nedaleké hospůdky a tam to postupně vypuklo. Začalo to nádherným popisem Zdendovy cesty do Nepálu, následovali velice povedené sestřihy standardních, letových i neletových režimů našich kolegů pilotů. A věta „ Vítkovo přistání“ se ještě dlouho nesla s potleskem sálem. ( bravo, Šiky). Pak začala hrát naživo kapela ZZ top revival ( …slušnéj nářez), do čehož vnesl kultůru, až teprve Roman Pavlík, se svým varietním číslem s králíkem a hvězdou. I jiné příspěvky místních ochotníků sklízeli zasloužené ovace. No a blblo, a tančilo se opravdu dlouho do rána. Závěrem bych chtěl jen konstatovat, že takovéto narušování suverenity našeho vzdušného prostoru se velmi lehce slučuje s našimi dobrými mravy a pokud jsme pozváni, tak nám nevadí a jsou námi plně akceptovány.

Za Tišnovskou letku Jejího Veličenstva akademik TOM.


zpět na seznam článků
Copyright Tomáš Berka 2007