Dnes je pondělí 27. 3. 2023, svátek má Dita

4. Kolo ligy 2011 - Borotice

28. 09. 2011 – Tak nám proběhlo letošní poslední kolo ligy a měl jsem tu milou povinnost na něm dělat opět ředitele. Hlavním organizátorem byl Daniel Trochta, dokonce se mu povedlo zajistit i ideální počasí a tak záruka povedeného víkendu, byla zajištěna.

Po příjezdu na místo mě již čekala perfektně posekaná louka na které vyrostlo provizorní letišťátko.

Na místě již stál stan s bufetem a posezením, jak pro závodníky, tak i kolemjdoucí diváky. Obsluhu zajišťovala Danova milá přítelkyně a její gulášek a buchtičky byly opravdu naprosto famózní.

Postavil jsem si tedy opodál svůj karavan a jal se chystat závody. Po registraci jsem nabrífoval ranní disciplínu. Navigace na čas s hledáním znaků a tajným úkolem, který se závodníci dozvěděli až těsně před startem. Trať vedla po opravdu již z dálky patrných otočných bodech a tak nehrozila ztráta orientace. (Trochu jsem měl obavy z nedaleké přítomnosti státní hranice.)

Ráno, při východu sluníčka, což při kávě s koláčkem byl velmi krásný zážitek ( kdo mě zná, ví, že ranní stávání, mi fakt nedělá dobře), jsem rozdal tajný úkol a vrhl závodníky na trať. Asi po hodince se mi postupně začali vracet z letu a hned bujaře hlásili, co všechno viděli. Většina našla i všechny znaky co jsem včera večer rozvezl a pár jedinců hlásilo i to co jsem tam nedal, ale všichni si to prý mooc parádně užili.

Hned po přistání posledního pilota jsem všechny nechal zařádit si nad letištěm. Technika, slalom osmička a hned z něj čtyřilístek. Vše při jednom letu. Tady se ukázala ukázněnost zkušených pilotů, kterak ukázali těm novým jak na to.

Počasí dávalo tušit nastupující termické závany a tak jsme před ekonomikou dali jen hodnocený start a přesnost přistání. Ti, kteří mají natrénováno se hned ukázali a ti ostatní prolétávali a někdy i dost vysoko nad přistávacím terčem.

Pak byl čas oběda a zaslouženého odpočinku pro piloty i jejich doprovod. Nikoliv pro mne. Osedlal jsem plechového oře a vyrazil rozvážet znaky na další navigaci.V 13:00 začalo vytankovávání a chystání se na odpolední ekonomickou disciplínu.

Okno bylo otevřeno do 16:00 takže bylo i čas na taktiku. Na to že je září, tak někteří piloti vydrželi ve vzduchu na 1,5litrů i přes hodinu a popisovali i celkem silné stoupáky.

Do západu slunce už nezbylo moc času a tak jsem rozhodl, že se budou všichni motat zase jen nad letištěm a tu navigaci si necháme na ráno. Navíc se začali k našemu letišti trousit diváci a furt se velmi všetečně dotazovali, co že to tady vrčí a že chtějí taky. Tak jsem jim chtěl udělat radost a dostat více do podvědomí tento sport a další disciplína byla japonský slalom a hned z něj do mini maxi . Ať se mají na co koukat.

Po západu slunce jsem všechny závodníky nasměroval do stanu, že budu brífovat ranní 3hodinovou navigaci s třemi mezipřistáními. Jejich pohledy a nemístné poznámky, bych Vám přál zažít. Jaké bylo ale jejich překvapení, když místo dalších informací o letu, ode mne dostali diplomy a moc pěkné poháry a každý si odnesl i medaili. Prostě jsem ligu ukončil. Únava nejednoho pilota dávala jasně najevo, že už toho mají dost a že to smrdí úrazem.

Toto oznámení všichni pojali s velkým potleskem a rozjel se pravý nefalšovaný pilotní večírek. Pivo, víno i burčák tekl proudem, do toho výtečné párečky a gulášek paní domácí a Pavlova kytara zajistila, že většina šla do hajan až opravdu v pozdních ranních hodinách.

Myslím si, že závody se velmi povedly a všichni si je náramě užili. A až na drobný Pepuv problém po startu se ničemu nic nestalo. Všichni byli spokojení a ti noví zjistili, že se dají závody opravdu užít a přitom se naučit i něco nového.

Chtěl bych ještě jednou poděkovat Danovi, za perfektně připravené letiště i zázemí, jeho družce, za až mateřskou starost o naše bříška a celkové pohodlí. Dále poděkovat všem maršálům a lidem kteří pomáhali kolem, díky kterým by toto kolo jen z těží proběhlo takhle v pohodě.

Na závěr bych hrozně rád poděkoval jedinému sponzorovi, tohoto kola ligy a to fa SKY PARAGLIDERS za poskytnutí dárků pro všechny závodníky a věřte mi, opravdu každý si domů mimo medaile odvezl nějakou drobnost .

Berka Tomáš

ředitel čtvrtého kola ligy


zpět na seznam článků
Copyright Tomáš Berka 2007