Dnes je sobota 3. 6. 2023, svátek má Tamara

Let do Kameňa 2012

22. 10. 2012 – Tak jsem se konečně dostal k tomu, abych i já něco zalítnul do Kameňa. Prosím věnujte pozornost první fotce CEDULE. Děkujeme.

Tak se rok s rokem sešel a koukám, že mi málem ujel vlak. Léto je nenávratně v čudu a blíží se uzávěrka soutěže o Moravský kámen. Počasí už nenasvědčuje, že bi se dal odlétnout nějaký pěkný, termickém let a tak jsem vyladil svoji Nirvánu v očekávání, kdy se udělá bezvětrné počasí a zrovna i budu mít trochu času.

Ten den se konečně naskytnul. Den předem jsem opět pečlivě studoval mapu, počasí, neletové prostory, no prostě jsem si dělal pečlivou, teoretickou přípravu. Následný den jsem již od rána pečlivě studoval vývoj počasí a hlavně oblohu, která se úspěšně zalila do husté mlhy. No to snad ne! Navečír se ale ukázalo sluníčko a tak jsem již na nic nemohl čekat. Bohužel už bylo spousty hodin a nějaký delší let, bych do západu slunce stejně nedal a tak jsem tento let opravdu pojal jen jako, prolítnůtí se, po známém i neznámém terénu a při tom si jen tak lehce zazávodit.

Z heslem „ Jdu si zalítat pro zábavu a třeba to i něco hodí, „ jsem se vrhnul do oblak. Startoviště na Smradlavce se již zaplnilo místními piloty a tak bylo na startu i veselo. Zamával jsem jim a vzhůru na trať. Bezvětří se bohužel nekonalo, ale i tak to vcelku letělo. Cestou jsem si kroužil, fotil, prohlížel podzimní krajinku pod sebou, kochal se, … prostě jsem si let báječně užíval. Cestou jsem zahlédl, jen tak lehce pohozený vrtulník.( viz foto) Co dělal pilot i s pasažérem, kousek od tam popisovat nebudu. ( Co kdyby to tady četli děti :o) ).

Sluníčko bylo ještě dostatečně nad obzorem, když jsem otáčel nad prvním otočným bodem. Mimochodem, moc zajímavě udělaný dům kousek u Globusu v Brně. Oblítnul jsem letiště v Medklánkách dostatečným obloukem, i když provoz MPK byl i zde a aeroklubáci se evidentně do oblak nějak nehrnuli. V jednom lese, nad kterým jsem přelétával, si příroda evidentně z nás dělá pi .. . (viz foto). Kolem přehrady jsem si dolítnul až za Veverskou Bítýšku do obce Lažánky, kde byl můj další otočný bod. Bylo nádherné pozorovat krajinu, kdy stromy mnění barvy a zapadající sluníčko vytváří, néjen ze vzduchu, opravdu velmi melancholickou atmosféru. Prostě pohodička.

Na přistávačku, opět na Smradlavce, jsem dolítnul, když se slunce, zlehka dotýkalo obzoru. Rychle sbalit vybavení, neb rosa, už i v tuto dobu, začala můj stroj velmi rychle vlhčit.

Byl to jeden z mokách, moooc příjemných letů. Teplo, krásné panoramata, fajn kamarádi na Smradlavce… , prostě pohoda. S lítáním na MS ve Španělsku, se to vůbec nedá srovnat. Hold, je moc krásna naše Česká zem. Do Kameňa jsem sice žádný supr „flug“ nepředvedl, ale oto více, jsem si to vážně užil.

berx.cz


zpět na seznam článků
Copyright Tomáš Berka 2007