Dnes je úterý 21. 3. 2023, svátek má Radek

CHabeřice 2008

21. 05. 2008 – Slet a liga v jednom? Proč ne. Že to jde a jak to vypadalo, se dočtete tady.

Druhé kolo ligy PPG bylo naplánováno na Slet v Chabeřicích. A neboť příroda i lidé v tomto kraji jsou moc bezva, tak jsem se na tuto, leteckou událost, moc těšil. Vyjel jsem , jako již tradičně v pátek odpoledne, abych mohl ještě před závody lehce potrénovat. Toto se mi již několikrát vyplatilo, neboť poznat krajinu a seznámit se s okolními zvláštnostmi, pak moc usnadňuje orientaci v neznámém terénu, při samotných závodech. Později se ukázalo, že to bylo i jeden z nejkrásnějších letů, během celých závodů. Počasí naprosto luxusní, nehnul se ani lísteček, termika, už taky nedrncala, a dalo se letět defakto kamkoliv. Po asi dvouhodinovém let, kdy jsme se vydal postupně do všech směrů kolem letiště, navštívil Slapskou přehradu, prolétl se z vláčkem kolejáčkem, s Mladými Orli se vydal na výlet po řece Sázavě, pohonil Anteu po okolních polích …. . No prostě, pohádka.Pak jsme postavili karavan „BOBYNU“ i s hangárstanem a vyčkávali příjezd ředitele Zdendy, aby mohli začít závody. Mimochodem karavanů se na Chabeřickém letišti sešlo opravdu požehnaně. Evidentně i ostatní piloti pochopili, tak jako já, významné přednosti, tohoto pojízdného domečku. A dle toho co jsem zaslechl, tak se počet ještě výrazně zvýší. Brzo začneme dělat slety, se střety karavanystů dohromady.  Asi kolem deváté hodiny dorazil náš božský Zdenda. To už nás Michal Křivánek zaregistroval do závodů, rozdal mapy, čísla (mimochodem, medaile, zase nebyli, škoda) a Zdenda se pustil do brífinku. Hned na ráno na nás připravili moc zajimavou navigaci. Našim úkolem bylo: .. na mapě si vyznačit čtverec, čtyři krát čtyři kilometry a v něm hledat schovaná písmena, ta přesně zaznačit do mapy a poskládat z nich tajné, čeké slovo a tohle všechno, v co pokud možno nekratším čase. Zde se projevila slovní zásoba a zkušenosti závodníků. Celý let byl samozřejmě okořeněn Zdendovým, oblíbeným, hodnoceným startem a přistáním.
Jak jednoduché. Tahle disciplína byla naprosto super, navíc znaky byli velmi dobře maskované a člověk musel prolítat celí čtverec, aby je našel. Mně se povedlo najít i zaznačit všechna písmena až na jedno, nicméně tajné slovo jsem dal bez problémů dohromady. Tajné slovo znělo „KARLÍK“. Většina závodníků si s tím také poradila naprosto skvěle, jen někteří našli jiná slova a i když nebyla správně česky, dožadovala se jejich uznáni. Například Radimovo „KRALÍK“, nás bavilo ještě dlouho do noci.
Přesnost také celkem ušla a tak jsme hned nabrífovali ještě MINI-MAXI, ale tentokrát, né v koridoru, ale na čtyři slalomové tyče. Bohužel, se ale nárazově rozfoukalo a i termika začala trochu mlátit. To prostě nebilo správné závodní podmínky a tak se nechalo jen volné létání. Na večer se počasí umoudřilo, ale hnali se různé bouřkové přeháňky, takže na mini maxi, již nezbylo a střihli jsme si ještě hodnoceném start a přistání. Zdenál v tom má nějakou zálibu, nebo co. Pravdou je, že né každý odstartuje na poprvé a né vždy se trefí přímo na přistávací terč a tak zdánlivá jednoduchá úloha, může pěkně zamávat celkovým pořadím na bedně. Předpověď počasí na další den již nedávala tušit, že se bude dát ještě lítat a tak se závody ukončili, rozdali se medaile a diplomy a mohlo se začít chlastat. No a toho jsme se zhostili opravdu poctivě. Jakmile letištní plochu pokryla černočerná tma, začali se na ní objevovat zapálené svíčky a během velmi krátké doby se celé letiště rozzářilo na počest pilota Karla Bolecha. Který nás před nedávnem opustil. Karle děkujeme za skvělou tradici perfektních sletů v Chabeřicích, kterou jsi pomohl vytvořit. Dobré polítání, fajn lidi, bezva kapela, vynikající pití a chuť se odreagovat od všech starostí všedního života, to všechno byli ingredience dobré zábavy. No a neboť jsem na těchto věcech doost závislej, tak jsem se nechal zvrhnout a opřel se, do toho, opravdu čelem. Juchali jsme dlouho do ranních hodin a v době, kdy někteří chodí do práce, jsme teprve ulehali do svých karavanových příbytků. No ještěže, ráno pršelo a nedalo se lítat a dalo se vše pěkně vyspat. Na závěr musím konstatovat, že to byl jeden z nejpříjemnějších sletů a že Mladí Orli opravdu nezklamali a dokázali pro nás vytvořit excelentní podmínky i přes bolestivou ztrátu, jednoho z nich. Děkujeme Tomáš Berka


zpět na seznam článků
Copyright Tomáš Berka 2007