Dnes je sobota 25. 3. 2023, svátek má Marián

Co je to motorový paragliding ?

06. 11. 2008 – Začlo se mi poslední dobou stávat, že se mně lidi ptají, „Co je to ten, motorový paragliding?“ Takže zde je velmi stručný, ale přesný popis.

Motorový padákový kluzák

Zákonné vymezení kategorie podle vyhlášky 108/1997 Sb. § 24, odstavec 6 Motorový padákový kluzák je ultralehké letadlo

  1. s pomocným motorem na zádech pilota, který je konstruován jako jednomístný, s maximální vzletovou hmotností 170 kg nebo jako dvoumístný s maximální vzletovou hmotností 270 kg, který umožňuje vzlet a přistání z nohou pilota, nebo
  2. s pohonem umístěným na podvozku, který je konstruován maximálně pro dvě osoby, s maximální vzletovou hmotností 350 kg.

Praktické vymezení kategorie

Základní charakteristika: Nosnou plochou je padákový kluzák.
K pohybu po zemi slouží podvozek podobně, jako u motorového rogala, na kterém sedí posádka. Motorové krosny, neboli PPG jsou motorové padákové kluzáky bez podvozku. Pilot má na zádech krosnu, postroj s rámem na kterém je umístěn motor s vrtulí. Pilot staruje a přistává na nohy.
Zařízení se řídí řídícími šňůrami. Motorový padákový kluzák se skládá z vlastního padákového kluzáku, který je zcela shodný s normálním padákovým kluzákem(většinou se, ale dávají silnější šňůry), sedačky a z pohonné jednotky. Provozní náklady:
jsou patrně nejnižší ze všech motorových, sportovních, létajících zařízení. Motory mají nízkou spotřebu, okolo 3 – 4 l/hod. Hlavní výhody: výhodou motorového padákového kluzáku je jeho příznivá cena, mimořádně nízké provozní náklady, nenáročnost na skladovací prostor a jednoduchost přepravy a nezávislost na terénu.Díky jeho rychlosti není náročný na velikost startovní a přistávací dráhy. Hlavní nevýhody:
Padákový kluzák je ze všech motorových SLZ nejpomalejší (okolo 40 km/hod), takže delší výlety či přelety jsou z hlediska času a omezeného komfortu pilota velmi obtížné. Možnost létání je vysoce závislá na počasí, zejména na síle a směru větru.


zpět na seznam článků
Copyright Tomáš Berka 2007