Dnes je pondělí 27. 3. 2023, svátek má Dita

Pomůcky na závody

17. 02. 2008 – “ … no a co budu já potřebovat, na ty Vaše závody, když bych chtěl dojet?“

Přiznám se, že mne toto ani nenapadlo, že vlastně ti, kteří by eventuelně chtěli dojed na závody, ani nemají tušení, co sebou. A neboť se mi již povedlo na nějakejch těch závodech pobejt a i aktivně se do nich zapojit, tak sem se rozhodl udělat takovej malej soupis věcí co sebou, aby Vás nepřekvapila žádná disciplína, kterou si na Vás může ředitel závodů připravit.

V první řadě bych rád rozdělil závody zaměřené na reprezentaci a na závody motorové ligy. Samozřejmě na reprezentačních závodech Vás můžou překvapit i věcmi, které by nikoho nenapadli ani v tom nejdivočejším, letovém snu, ale z valné části si s těmito pomůckami vystačíte. Naopak na závodech motorové ligy těchto věcí využijete jen pár.

Každopádně a to bych chtěl podtrhnout si doma nezapomeňte PADÁK.

Né, že by jste se pak nemohli účastnit závodů, ale poběhávat po okolí letiště s nastartovaným motorem na zádech bez padáku, při navigační disciplíně, Vás brzy unaví a vezme Vám chuť do dalšího závodění.

Ale teď vážně. V první řadě jsou to doklady, a to pilotní průkaz, techničák ke krosně i padáku, zaplacené povinné ručení na komplet ( vše samozřejmě platné a raději i s časovou rezervou), doklad o zaplacení členství ve svazu PPG potřebujete jen na prof. závody, na Hobby to není podmínka, ale rozhodně výhoda. Spousty organizátorů bude různými slevami upřednostňovat závodníky s členstvím ve Svazu PPG.

Budete potřebovat kancelářskou techniku, jako jsou nůžky (funkční), pravítka ( dlouhé, aspoň 30cm, trojúhelníkové a úhloměr), fixy ( nejlépe lihové ve velikosti „F“), kružítko ( s možností namontování fixy), líh a hadřík ( na umytí či reset mapy), izolepu ( průhlednou, raději silnější), kalkulačku ( většinou stačí obyčejná) , pero ( myslím na psaní) no a nějakej ten zápisník (na poznámky).

Dále je dobré sebou mít mapník,( ale o tom bych se zmínil ještě později), stopky ( a nebo něco co stopky má). Dobré je mýt sebou i nějaké pomůcky k provozu stroje, jako náhradní kanystr, dostatek osvědčeného oleje, trychtýř na benzín a nějakou hadici na případné vyčerpávání paliva z nádrže.Samozřejmě klíč na svíčku ( když se to uchlastá) no a pár dalších věcí, na které jste při svém poletování kolem své rodné hroudy zvyklí.

Pak už jen přibalit trochu toho sebevědomí a odhodlání, dobrou náladu a vyrazit na nejbližší závod.

A nebojte se, nikdo Vás nikdy nebude nutit do luftu. Každý se rozhoduje sám za sebe. A když se ti něco nezdá, tak prostě nepoletíš a basta. Nikdo ti za to hlavu neutrhne.

Doufám, že tento malý příspěvek aspoň z části pomůže všem pilotům v jejich závodní kariéře a usnadní orientaci na závodech.

1. – pravítka , úhloměr

2. – nůžky

3. – kružítko

4. – propiska , tužka atd.

5. – fixy ( lihové)

6. – mapník

7. – líh, hadřík

8. – stopky

9. – izolepy

10. – kalkulačka

11. – doklady k provozu


zpět na seznam článků
Copyright Tomáš Berka 2007