Dnes je sobota 25. 3. 2023, svátek má Marián

MAPNÍK

04. 04. 2008 – Mapník je opravdu velmi užitečná pomůcka při létání, kde je pilot vystaven proudění vzduchu a nemá možnost mapu na něco pevného umístit. Malý návod, najdete zde.

Než držet mapu v rukách a zápasit s ní ve větru kdykoliv se chci do ní podívat, je opravdu lepší postavit si tohle jednoduché zařízení. Mapu, na něj lehce přiděláte, třeba průhlednou lepící páskou a máte ji pořád před sebou. Navíc je po ruce i tužka pro případné poznámky za letu. Další výhodou je fakt, že lze díky mapníku, s mapou volně otáčet a tak směr, kterým zrovna letíte, je na mapě stále před vámi.

Velikost podkladové desky je asi 30X30cm. Deska je vyrobena z plastu, používaném na reklamní cedulky tl. 4 mm a do tvaru upravená ostrým nožem. Fixa “lihová“ přilepená a přivázaná k podložce. Držák na nohu je vyroben z duralového plechu, nebo z plastové odpadní roury. Uchycení na nohu jsem řešil, přišitím suchých zipů do připravených otvorů. Držák je ještě dobré opatřit šňůrkou a před startem přichytit k nožním popruhům. Na otočný mechanismus jsem použil nerezový plech a ten je přinýtován k plastové desce. A na druhou stranu, šroubem přes podložky, k držáku na nohu.


zpět na seznam článků
Copyright Tomáš Berka 2007